Във връзка с консултация на ЕК, ГД „Морско дело и рибарство“ за гледните точки и становищата на консултативните съвети за установяване на специални програми за контрол и инспекция на определени видове риболов в Балтийско море, Северно море, източната част на Атлантическия океан, Западните води на Североизточния Атлантически океан, Средиземно море и Черно море, Европейската Асоциация изразява следното становище:
- Плавателните съдове до 12 м следва да не се включват в задължителни мерки в Специалните програми за контрол и инспекции. Нашето предложение е да се наблюдават всички плавателни съдове с дължина над 12 м. Дребномащабните рибари да се изключат от това наблюдение, поради факта, че те в много малка степен могат да са обект на нарушенията, които искат да бъдат ограничени. Освен това, те не са включени като целева група, когато е извършено проучването, поръчано от DG Mare за да проучи подходите, разработени за електронно наблюдение на дребномащабните рибари (SSF) и да предложи добри практики в тази област. Плавателните съдове под 12 м трябва да се изключат, защото те нямат конструктивната възможност и няма как да спазват изискването като всички категории плавателни съдове да включат в бордовия дневник информация за съоръженията за контрол
- Критериите следва да са свързани с дължина на плавателния съд и неговата конструкция (наличието на палуба, да са с електроснабдяване и с добре защитена рулева каросерия, далеч от зоните за управление на съоръженията). В тази връзка да отпаднат тези съдове, които нямат достатъчно консруктивни възможности да предлагат подслони извън работната зона. Изискванията за електронно отчитане да бъдат адаптирани към реалностите на дребномащабните риболовни операции.
- Условията на борда на по-малките плавателни съдове, особено при неблагоприятни морски и климатични условия (Черно море е едно от най-опасните морета), в повечето случаи не са благоприятни за извършване на няколко операции едновременно, работа с контролни устройства, които изискват както сръчност, така и точност. Например, операцията на мобилно устройство, независимо дали е достъпно за манипулация, на движещия се морски съд при тежки метереологични условия, с мокра и хлъзгава ръкавица, ще представлява най-малкото предизвикателство в работата на рибарите.
- Разработване на електронни приложения, събираните данни да са тип „отворени” за да могат да се ползват за изследвания и анализи. Данните, които ще се търсят да са унифицирани за всяка страна. Стимулите са важна част и задължителна мярка. Преди това е необходимо да се направи проучване какви са нагласите и анализ на резултатите. Всички правила, които се изработват трябва да подлежат на предварителна оценка и обществено обсъждане с рибарските общности. Уредите не е уместно да са държавна собственост. Всеки собственик на съд трябва да има възможност сам да кандидатства за съответните съоръжения и да носи лична отговорност при експлоатацията им.
- Становището е предоставено на Консултативния съвет за Черно море.